Projekt

Na začátku roku 2016 jsem při brouzdání na internetu narazil na stránky SMPD, po chvilce prohlížení stránek jsem si řekl - to musím mít. Poté jsem zjišťoval informace o stavbě a funkčnosti stroje.

Jako první byl vytvořen projekt na lokomotivu AEG. S tímto projektem jsem nebyl spokojen z toho důvodu, že lokomotiva nemá českou nebo československou předlohu.

Druhý projekt byla lokomotiva TU27.001, na kterou byly zhotoveny výpalky na podvozek a zakoupena elektrocentrála s motorem. Z tohoto projektu sešlo z důvodu technických problémů a nedostatku dokumentace k lokomotivě. V dohledné době se neplánuje obnova projektu.

Třetím a finálním projektem se stala lokomotiva E225.001.

Model lokomotivy jsem vypracoval ve 3D programu tinkercad. Nejedná se sice o nejprofesionálnější program, ale dělá se mi v něm nejlépe - mohu jen doporučit.

Lokomotivu napájí dvě autobaterie 45ah, pohání stejnosměrný elektromotor o výkonu 750w 24v, 3600 otáček za minutu. Rychlost je regulována obousměsnou PMW regulací.


Lokomotiva WIEN No. 1 byla vyrobena pro Vídeňskou městskou dráhu. Byla určena pro zkoušky elektrické trakce. Pro nevyhovující parametry byla později vrácena zpět výrobci.

Díky nařízení ministerského rady Dr. Ing. Jana Bílka byla zachráněna před rozložením a na objednávku z roku 1925 přestavěna firmou Křižík na soustavu 1,5 kV. Byla určena pro lehký posun. Následovalo přeznačení z názvu WIEN No. 1 na E225.001. Dnes je vystavena v depozitáři v Chomutově.

Foto a text z webu železniční poklady.


Nutno podotknout, že dnes bych stavbu lokomotivy provedl již úplně jinak. Když jsem začínal se stavbou lokomotivy, měl jsem k tomu minimální množství informací a ještě méně zkušeností. I přes desítky poruch vyměněných dílů, úprav jak provozních, tak estetických, velké množství improvizací a spousty práce navíc a už jen samotný fakt, že je to můj první stroj, tak si dnes mohu říct, že jsem s výsledkem spokojen. Je fakt, že jsem si pro začátek nevybral úplně nejjednodušší lokomotivu a kdybych jí stavěl dnes, tak bych spousty věcí udělal jinak, ale každý musel nějak začít a tento stroj začal něco velkého. A pokud budou i další mé modely alespoň tak dobré jako tento, tak s nimi budu spokojen.

Vyhledávání

Nejbližší akce:

25.3.2023


Webové stránky zdarma