Úvod

Tak... Předpokládejme, že v tuto chvíli již máte lokomotivu, nebo jí plánujete a říkáte si, že by k tomu byly vhodné i nějaké ty vozy. Nebo jste fanoušek odrážení a láká Vás vůz samotný. A nebo se chcete jen dozvědět, jak postupovat při stavbě vozu... Ať tak, či onak, tento článek je právě pro Vás!

Někteří by si mohli říct, že postavit vůz není žádná věda, nebo že s informacemi z článku "Jak postavit lokomotivu" to bude hračka. Vozy mají ale narozdíl od lokomotiv svá specifika.

Můžeme je rozdělit následovně:


Řídící

Vozy řídící jsou určeny většinou pro jednoho člověka, slouží primárně k obsluze lokomotivy. Mohou být jak dvounápravové, tak i čtyřnápravové (či jiný libovolný počet náprav). Některé bývají univerzální, některé přímo určené za daný stroj. Vozy určené za daný stroj mohou být vybaveny bateriemi, vodní nádrží, zásobníkem na uhlí, přídavným pohonem a mnohými dalšími věcmi.


Lavicové

Vozy lavicové jsou určeny pro více lidí. Jsou u nich mnohem více vyžadovány zabezpečovací prvky. Mohou být jak dvounápravové, tak i čtyřnápravové (či jiný libovolný počet náprav).


Nákladní, služební

Vozy nákladní jsou určeny pro přepravu nákladů, stavbu a udržbu trati a jiné potřeby dráhy, či modeláře. Vozy je důležité dobře přizpůsobit jejich určení.


Modelové

Vozy modelové jsou určeny pouze pro estetiku. Není tak důležité je přizpůsobovat pro převážení těžkých břemen a proto je z tohoto článku vynechám.


Vyhledávání

Nejbližší akce:

8.10.2022


Webové stránky zdarma