2023   2022   2021   2020   2019   2018

Solvayovy lomy 2018

Akce se uskutečnila ve dnech 22. a 23. září. Akce se zúčastnila lokomotiva E225.001 v rozestavěném stavu s prvním typem řídícího vozu. Na akci jsme jezdili bez cestujících, pouze zkušební jízdy.

První den se vyskytly tři závady - všechny konstrukční. První se vyskytla na voze (opět). Při vykolejení se náprava zasekla mezi pražci a slabé šrouby, které sloužily k uchycení náprav a pružení, se ohnuly. Šrouby byly narovnány a mohlo se pokračovat v jízdě. Bylo však jasné, že to není pro provoz vhodné. Druhá závada se vyskytla na lokomotivě. Při vykolejení (příčina - povolený spoj mezi kolejnicemi) se čelník, který je z 3 mm tlustého plechu, ohnul. Třetí závada byla v uchycení baterií. Baterie nebyly ze strany zajištěné a při rychlejším projetí oblouku sjely na stranu.

Druhý den se projevila větší závada na lokomotivě. Slabší šrouby, které držely přechodku na motor se strhly a přechodka se začala protáčet. Poslední problém byl v uchycení motoru. Motor se vyhýbal a sjížděl dolů. Tato závada byla později v dílně vyřešena uchycením motoru pomocí šroubovic.

  

Foto: Antonín Mareš


7. Parní Olympia

Akce se uskutečnila 2. a 3. června. Byla to první akce, které jsme se zúčastnili. Akce se zúčastnila lokomotiva E225.001 v dosti rozestavěném stavu společně s prvním typem lavicových vozů. Podvozek lokomotivy byl pojízdný a nabarvený, na lokomotivě kryt proti dešti, který má vzdáleně připomínat karosérii. Ovladač pouze provizorní. Zprovoznit se nám ji povedlo opravdu těsně před akcí.

První jízdní zkouška proběhla ještě v pátek, kdy jsme lokomotivu vyložili a zajeli jsme s ní do depa. Jediný problém, který nastal, bylo vykolejení vozu na přednádraž. Tato nehoda byla přisuzována štěrku na trati.

Opravdová zkouška nastala v sobotu. Poprvé se lokomotiva vydala na okruh. Bohužel asi po 100 ujetých metrech nastal problém. Naštěstí ne s lokomotivou, ale opět s vozem. Konstrukce vozu se ukázala naprosto chybná. Neodpružené malé nápravy v kombinaci s velkým rozvorem zapříčinily vykolejení na téměř každé nerovnosti na trati. Naštěstí nám byl zapůjčen vůz a jezdilo se téměř bez problémů. 

Ještě v ten samý den jsme měli ještě jednu poruchu, ale tentokrát s lokomotivou. Za polovinou tratě nám najednou přestala jet lokomotiva. "Naštěstí" pro nás se před námi porouchala jiná lokomotiva, takže jsme se v koloně domluvili s jedním modelářem, který nás pak odtáhl do stanice.

Další incident nastal v sobotu odpoledne. Těsně před nádražím špatně zajištěný spojovací čep vypadl, lokomotiva se odpojila od vozu a málem se přetrhaly dráty mezi lokomotivou a ovladačem.

Původně bylo zamýšleno brzdit protiproudem, ale z důvodu nahrazení původní regulace z důvodu přepólování při zapojení neměla lokomotiva zpětný chod, tudíž se brzdit lokomotivou nedalo.

Neděle probíhala bez větších závad. Jen jednou za rotundou přestala lokomotiva jet. Důvod byl vypadnutí drátu z provizorních spojů. Jinak se jezdilo bez větších problémů.

  

Foto: Roman Šiler, Tomáš Randýsek, Ladislav Hlava, Antonín Mareš

Vyhledávání

Nejbližší akce:

-


Webové stránky zdarma