2022   2021   2020   2019   2018

Solvayovy lomy 2018

Akce se uskutečnila ve dnech 22. a 23. září. Akce se zúčastnila lokomotiva E225.001 v rozestavěném stavu s prvním typem řídícího vozu. Na akci jsme jezdili bez cestujících, pouze zkušební jízdy. Na lokomotivě druhý typ elektrické výzbroje.

První den se vyskytly tři závady - všechny konstrukční. První se vyskytla na voze. Při vykolejení se náprava zasekla mezi pražci a slabé šrouby, které sloužili k uchycení náprav a pružení, se ohnuly. Šrouby byly narovnány a mohlo se pokračovat v jízdě, ale bylo jasné, že to není pro provoz vhodné. Druhá závada se vyskytla na lokomotivě. Při vykolejení (příčina - povolený spoj mezi kolejnicemi) se čelník, který je z 3 mm tlustého plechu, ohnul. Tato závada bohužel nelze odstranit, tudíž se do podobného traťového svršku brát bytelnější stroj (16e). Třetí závada byla v uchycení baterií. Baterie nebyly ze strany zajištěné a při rychlejším projetí oblouku sjely na stranu.

Druhý den se projevila větší závada na lokomotivě. Slabší šrouby, které držely přechodku na motor (ve výbrusu) se strhly a přechodka se začala protáčet. Poslední problém byl v uchycení motoru. Motor se vyhýbal a sjížděl dolů. Tato závada byla později v dílně vyřešena uchycením motoru pomocí šroubových tyčí.

  

Foto: Antonín Mareš


7. Parní Olympia

Akce se uskutečnila 2. a 3. června. Byla to první akce, které jsme se zúčastnili. Akce se zúčastnila lokomotiva E225.001 v dosti rozestavěném stavu společně s prvním typem lavicových vozů. Podvozek lokomotivy byl pojízdný a nabarvený, na lokomotivě kryt proti dešti, který má vzdáleně připomínat karosérii. Ovladač pouze provizorní. Zprovoznit se nám ji povedlo opravdu těsně před akcí. V lokomotivě neúplný druhý typ elektrické výzbroje, jejíž velká část byla poté použita na lokomotivu Ringhoffer No.1.

První jízdní zkouška proběhla ještě v pátek, kdy jsme lokomotivu vyložili a zajeli jsme s ní do depa. Jediný problém, který nastal bylo vykolejení vozu na přednádraží, tato nehoda byla přisuzována štěrku na trati.

Opravdová zkouška nastala v sobotu. Poprvé se lokomotiva vydala na okruh. Bohužel asi po 100 ujetých metrech nastal problém. Naštěstí ne s lokomotivou, ale opět s vozem. Konstrukce vozu se ukázala naprosto chybná. Neodpružené malé nápravy v kombinaci s velkým rozvorem zapříčinilo vykolejení na téměř každé nerovnosti na trati. Naštěstí nám byl zapůjčen vůz a jezdilo se téměř bez problémů. Ještě v ten samý den jsme měli ještě jednu poruchu, ale tentokrát s lokomotivou. Za polovinou tratě nám najednou přestala jet lokomotiva. "Naštěstí" pro nás se před námi porouchala jiná lokomotiva, takže jsme se v koloně domluvili s jedním modelářem, který nás pak odtáhl do stanice. Další problém nastal v sobotu odpoledne. Těsně před nádražím špatně zajištěný spojovací čep vypadl a lokomotiva se odpojila od vozu a málem se přetrhali dráty mezi lokomotivou a ovladačem. Další nastal v sobotu večer při jízdě ze smyčky do nádraží, byl však zapříčiněn štěrkem na trati.

Původně bylo zamýšleno brzdit protiproudem, ale z důvodu nahrazení původní regulace z důvodu přepólování při zapojení neměla lokomotiva zpětný chod, tudíž se brzdit lokomotivou nedalo.

Neděle probíhala bez větších závad. Jenom jednou za rotundou přestala lokomotiva jet. Naštěstí vypadl drát z provizorních spojů. Jinak se jezdilo bez větších problémů.

  

Foto: Roman Šiler, Tomáš Randýsek, Ladislav Hlava, Antonín Mareš

Vyhledávání

Nejbližší akce:

8.10.2022


Webové stránky zdarma