2022   2021   2020   2019   2018

17. Nábřeží Paromilů

Akce se uskutečnila 31. srpna. Akce se zúčastnil druhý typ lavicového vozu nově s nástavbou pro sezení. Jednalo se o zkušební jízdy vozu, který byl na akci tažen motorovým vozem M131.1003 a lokomotivou T466.

Prázdný vůz projel celou trať bez problémů. Problém nastal při jízdě vozu s nerovnoměrně rozloženou váhou, konkrétně při zatížení zadní části vozu. To nastal problém na dvou místech - na výhybce a mezi mosty. V obou případech šlo především o nerovnost trati. I přes to bylo rozhodnuto o předělání pružení na vozu.


8. Parní Olympia

Akce se uskutečnila 31. května a 1. a 2. června. Akce se zúčastnila lokomotiva E225.001 ve skoro dokončeném stavu před nabarvením s druhým typem lavicového vozu. Na lokomotivě druhý typ elektrické výzbroje.

Začátek prvního dne vše probíhalo bez závad. První problém nastal v pátek odpoledne, kdy lokomotiva najela na odlehlý jazyk výhybky, odbočila do leva, vůz zatížen dvěma osobami jel rovně, což způsobilo převrácení lokomotivy. To mělo za následek odtrhnutí stupaček, které byly nejslabší částí lokomotivy. Lokomotiva naštěstí neutrpěla vážnější závady.

Druhý den probíhaly zátěžové zkoušky lokomotivy, kdy táhla do stoupání 10 promile 500kg. Souprava byla tvořena lokomotivou E225.001, plošinovým (lavicovým) vozem, lokomotivou T466 a lavicovým vozem ze Skalska. Při prvním pokusu lokomotiva dojela do poloviny stoupání. Lokomotiva přestala jet a byla odtlačena do depa, kde byla na rotundě opravena. Příčinou byl odpálený drát z přepínače jízdy, který stačil připájet zpět. Při druhém pokusu lokomotiva dojela na to samé místo, luplo v ovladači a lokomotiva musela být opět odtlačena do depa. Tentokrát byla závada vážnější. Odpálil se totiž celý přepínač. Vypravili jsme se tedy do centra Brna, kde jsme pořídili přepínač a relátka a celou sobotu odpoledne se pájelo. Děkujeme všem zúčastněným za pomoc. Oprava dopadla úspěšně a lokomotiva po zbytek akce jezdila bez větší zátěže. Další závada se vyskytla na voze. Vůz měl původně tvrdé gumové "pružení", které se po nějaké době začalo zavazovat o kolo a začalo se odbrušovat. Vůz tedy celý den brzdil. Situace vyvrcholila zastavením soupravy v kopci, kdy lokomotiva podkluzovala na místě. Souprava byla odtlačena na nejbližší odstavnou kolej. Problém se vyřešil otočením vozu, kdy všechna nahromaděná guma při jízdě vypadala.

První polovinu třetího dne se jezdilo bez závad. Odpoledne se projevil problém se slabými řetězy, které se vytahaly a začaly přeskakovat a padat. Ve tři hodiny odpoledne se stala poslední nemilá událost, která rozhodla o odjezdu z akce. Po třech dnech jezdění a zátěžových zkouškách se na přechodce motoru strhly závity. Lokomotiva byla prohlášena za neprovozní. Před naložením a odvezením do domovského depa na rozsáhlé opravy byla provedena poslední zkouška. Testovala se odolnost provizorní elektriky. Přestože byl potenciometr několikrát na hrubo přetočen a lokomotiva nejednou proklouzla se relátka ani nezahřála. Přesto kvůli hřání regulace bylo rozhodnuto o výměně elektrické výzbroje.

Akce ukázala zásadní chyby - hřející se regulátor, nedostačující elektrika, slabé řetězy, nedostatečná váha lokomotivy a strhnuté čepy na přechodce. Akci však neprovázely jen neúspěchy. Velmi se osvědčilo nové uchycení motoru a uchycení baterií.

    

Foto: Tomáš Randýsek


Zkušební jízdy Nemošice

Akce se uskutečnila  19. května 2019. Akce se zúčastnila lokomotiva E225.001 ve skoro dokončeném stavu před nabarvením s druhým typem lavicového vozu. Akce nebyla pro veřejnost, jednalo se pouze o zkušební jízdy. Na lokomotivě druhý typ elektrické výzbroje.

Celá akce probíhala bez závaz. Lokomotiva byla testována na jiném traťovém svršku, než na brněnské dráze. Zkouška proběhla úspěšně, lokomotiva projela trať bez problému a projela bez obtíží oblouk o poloměru 6 metrů.

Vyhledávání

Nejbližší akce:

8.10.2022


Webové stránky zdarma