2023   2022   2021   2020   2019   2018

Návštěva SMPD 11. a 12. července

Akce se uskutečnila a 11. a 12. července. Zúčastnila lokomotiva E225.001 s druhým typem lavicového vozu. Na lokomotivě byl testován čtvrtý typ elektrické výzbroje, na lavicovém voze nový typ pružení pomocí ocelových pružin.

První den doprovázel déšť a vzhledem k nezasklené kabině a tím pádem hůře krytou elektrikou se vyjelo na trať jen několikrát. Jezdilo se s lavicovým vozem naprosto bezproblémově.

Druhý den již doprovázelo slunečné počasí, a tak mohly probíhat zátěžové zkoušky lokomotivy. Nejprve jsme se dohodli s pardubickými kolegy, se kterými jsme se na akci vypravili na půjčení všech dostupných vozů a utvořili jsme tak velmi dlouhou soupravu, která byla však nerovnoměrně zatížena a na trati došlo při silném tahu do oblouku ve stoupání k vykolejení jednoho z vozů. Na lokomotivě se při této zkoušce prokázala drobná závada a to nadměrné zahřívání motoru, který do té doby nebyl osazen chlazením. Druhá a hlavní zátěžová zkouška probíhala se dvěma zapůjčenými vozy přímo z dráhy. Jeden vůz vážil přibližně 80kg. Lokomotiva jezdila celý zbytek dne s krátkými odstávkami na chlazení bez problémů. Poté však došlo k poruše, kvůli které musela být lokomotiva odstavena. Jednalo se o studený spoj mezi kontakty na regulátoru, což naštěstí není vážná porucha, ale oprava byla na dráze neuskutečnitelná, bylo tedy rozhodnuto o odstavení soupravy a odjezdem do domovského depa v Plzni.

Akce ukázala další, již drobné chyby - motor bude osazen ventilátory, které budou tvořit větrný tunel. Nejdůležitější bylo však odhalení studeného spoje. Později bylo objasněno, co se vlastně přesně stalo. Mezi nepropojenými kontakty vznikal celou dobu oblouk, který tavil cín. Při odpájení cínu došlo k rozpojení kontaktů a chvilkovému výpadku, při kterém se cín ochladil a nasledně opět spojil. V praxi se to projevovalo právě chvilkovými výpadky tahu lokomotivy. Při posledním rozpojení však nedošlo při ochlazení k opětovnému spojení, ale k odpadnutí kontaktu. Spoj bude tedy v brzké době přepájen.

I přes drobné problémy se lokomotiva i vůz v provozu velmi osvědčili.

       

Foto: Antonín Mareš

Vyhledávání

Nejbližší akce:

-


Webové stránky zdarma